Omar Suleman Scanpix
Omar Suleman Foto: Scanpix

Egyptisk spionchef död i USA

Diskvalificerades i årets presidentval Egyptens tidigare spionchef, 76-årige Omar Suleiman, har avlidit i USA.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Suleiman var en av den störtade diktatorn Hosni Mubaraks äldsta och närmaste medarbetare. Han styrde säkerhetspolisen från 1993, och hade bland annat en viktig roll i Egyptens relation till Israel och USA. '

Suleiman pekades ut som möjlig efterträdare till Mubarak på presidentposten, även om de flesta höll Mubaraks son som troligare efterträdare. Suleiman utnämndes till vicepresident bara dagar innan Mubarak - och han själv - avsattes i upproret i fjol. Suleiman försökte sedan ställa upp i presidentvalet i år, men diskvalificerades.

Enligt uppgift kom Suleimans död överraskande, medan han var på ett sjukhus i Cleveland för provtagning. Dödsorsaken var inte omedelbart känd.