"ElBaradei ska tala till demonstranterna"

Enligt företrädare för oppositionen och uppgifter som sprids på torget ska oppositionsledaren ElBaradei tala till demonstranterna på Tahrir-torget i Kairo under kvällen.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Vid 17.30-tiden svensk tid meddelade TT:s utsände att ElBaradei redan har anlänt till torget.

ElBaradei log glatt när han kom till torget men svarade inte på några frågor. Han omgavs av en jättelik folkmassa som skrek ut sin uppskattning, rapporterar TT.

Enligt tv-kanalen Al Jaziras engelskspråkiga webbsida, som sänder direkt från Kairo, har den militära närvaron ökat kraftigt i Kairo och över hela Egypten.

Mer militär
Efter dagar när soldaterna passivt sett på demonstrationerna rullar fler stridsvagnar in i huvudstaden och stridsflygplan flyger lågt över Befrielsetorget.

Efter lunch anlände en kolonn på minst ett tiotal stridsvagnar till Tahrir-torget, även kallat Befrielsetorget, som blivit en utgångspunkt för demonstranterna.

Lade sig framför
Stridsvagnarna stoppades inledningsvis av demonstranter som lade sig framför dem och hoppade upp på dem. Pansarfordonen är av en typ som inte tidigare funnits på plats.

Folkmassan visar inga tecken på att skingras trots utegångsförbudet.

-De varnar folket, och säger: "Vi har varit tålmodiga med er - men vi har också kraft", säger Mahmud Abdulwahid, 45-årig lärare, till TT.

Stridsplan
Samtidigt gör stridsplan och militärhelikoptrar överflygningar lågt över torget. Dånet från planen dränker talkörerna.

Det är oklart vad militärens ökade aktivitet förebådar. Militärens ställningstagande ses som avgörande i konflikten. Om militären vänder Hosni Mubarak ryggen blir det oerhört svårt för presidenten att sitta kvar.

"Sista dagen"
Demonstranterna på Befrielsetorget är övertygade om att Mubaraks dagar är räknade.

-I dag tror jag är sista dagen. De måste känna folkets styrka, säger Muhammad Fatar, som är läkare.

Rashid Ellbitter, en medelålders man, håller med:

-Jag är säker. Fler och fler människor kommer hela tiden. Mubarak håller landet mot folkets vilja - det måste ta slut och jag tror att det blir i dag. På det ena sättet eller det andra, säger han till TT.

Thomas Larsson
thomas.larsson@svt.se
TT