"Enorma mängder trupper" mot Misrata

Tusentals soldater från Kadaffis styrkor avancerar mot den libyska staden Misrata, uppger en talesman för rebellerna på onsdagseftermiddagen. Minst 14 rebeller ska ha dödats i strider, uppger .

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

En stor mängd regimsoldater har avancerat mot Misrata från öster, säger aktivister i staden i telefon till TT.

-Kadaffistyrkor kommer med missiler, tunga granatkastare, kulsprutor och enorma mängder trupper, säger Abdsalam, en boende i staden.

Enligt en annan aktivist vid fronten var det betydligt mer än 500 soldater, men hur många kunde han inte säga.

"Läskigt"
Misrata som tidigare har varit hårt belägrad har sedan morgonen utsatts för hårda granatattacker från flera håll. Minst 20 människor har mist livet och mer än 30 har skadats varav 15 mycket allvarligt, säger Abdsalam.

Ambulanser har kört skadade i skytteltrafik till stadens sjukhus. Civila strömmat också till sjukhuset för att lämna blod.

Samtidigt flyger Natos plan över staden.

-Det läskiga är att det händer samtidigt som Nato flyger i himlen, säger han.

-De bara väntar och ser på.

Nato-möte
Nato har beslutat att trappa upp bombningarna av Tripoli för att öka pressen på Muammar Kadaffi. Samtidigt efterlyser Natos försvarsministrar ett större deltagande från medlemmarna.

Medan bomberna regnade över Tripoli beslöt ministrarna att förlänga insatsen i Libyen. De sade att tiden talar emot Libyens ledare.

-Alla ministrar var eniga om att vi kommer att hålla uppe pressen så länge som det krävs, sade Natos generalsekreterare Anders Fogh Rasmussen enligt AFP.

Thomas Larsson
thomas.larsson@svt.se
TT