Ett av Mitt Romneys bästa tal
Men räcker det för att göra honom omtyckt?
Kommentar Mitt Romneys tal var ett av hans bästa som politiker. Han försökte visa upp en del av människan Romney för att bevisa att han inte bara är en politisk robot. I partikretsar jublar man. Nu får de framtida opinionsmätningarna visa hur mycket det påverkar valet.
Publicerad – Uppdaterad
Romneys stora problem är att han anses för stel och kylig, att han har varit för hemlig med sitt eget liv. I någon undersökning ligger han till och med 22 procent under president Obama när det gäller vilket av kandidaterna som väljarna anser vara mest sympatisk.
Romney försökte beskriva sin uppväxt med två politiskt aktiva föräldrar som arbetat sig uppåt: Pappan blev bildirektör och senare guvernör för delstaten Michigan.
Rörd
Romney gav inblickar i sitt liv och nämnde i en mening till och med sin mormonska tro – på tal om att alla hjälpte varandra. Han gick sedan vidare till att försäkra att denna öppenhet och hjälpsamhet var typiskt amerikansk.
Det fanns ögonblick där han verkade rörd. Det var alltså en delvis annan Romney han försökte visa upp. Partifolket uppgavs vara förtjust efter talet. Även om vi egentligen inte fick veta mer om hans bakgrund än vi redan visste, men vi fick höra det från honom själv.
Ärligt försök
Det var i alla fall ett försök av Romney att verka mer personlig, mer avslappnad. Men troligen krävs det att det uppträdandet fortsätter att utvecklas under de två månader han har kvar att kämpa.
Det är för tidigt att nu uttala sig om huruvida talet gick hem. Men som sagt ett ärligt försök att ändra på den stele personen Mitt Romney.
Ingen medkänsla
Både demokraterna och hans republikanska motståndare har tagit upp de fall då han som riskkapitalist lagt ner företag och många arbetare kastats ut i arbetslöshet.
Detta förbigick Romney: Han visade ingen medkänsla med dem som anser att han förstört deras liv. Han talade bara om de lyckosamma rekonstruktionerna. Här missade han ett tillfälle att visa de drabbad sin medkänsla.
Inspiration
Opinionsmätningarna kan väntas ge honom en skjuts uppåt, så är det efter varje partikonvent, men den fördelen brukar fort ätas upp av den dagliga politiska vardagen.
Men för de trogna var detta nog helt klart en samlande punkt, en inspiration för dem att gå ut på fältet och slåss för Romney, som många tvivlat på.
Dämpad
Han till kritiserade Obama på ett nytt sätt. Han sade att han önskade att Obama skulle ha lyckats – för Amerikas skull. Sedan målade han ut fyra år av besvikelser och ställde frågan: Hur många kan säga att de har fått det bättre under Obama?
Det skedde i en dämpad, nästan sorgsen ton, som var avsedd att vända sig till dem som röstade på Obama 2008 men som nu känner sig lurade. Det kan ses som landsfaderligt - men med taktiska baktankar.
Våghalsigt löfte
Han blev till och med konkret och lovade att under sin presidentperiod skapa 12 miljoner nya jobb (23 miljoner är utan jobb nu). Det är ett våghalsigt löfte. Löften av denna typ har oftast slagit tillbaka på den politiker som uttalar dem.
Han lovade också att skära ned budgetunderskottet och balansera budgeten. Det skedde utan detaljer men kan användas av den demokratiska sidan för att skrämma med radikala Romney-ingrepp i det sociala välfärdssystemet.
Obamas kvinnoplus
Det var tydligt att Romney försökte vända sig till kvinnorna. Han citerade sin egen politiskt engagerade mor som undrade varför bara män skulle få fatta viktiga beslut.
Han nämnde en rad kvinnliga guvernörer som talat under konventet. Det handlar om att knappa in på ett tvåsiffrigt Obama-försprång bland kvinnliga väljare.
Abort
Med tanke på hans löfte lite senare att värna livets okränkbarhet kan det – efter den senaste upprörda abortdebatten – vara lite tveksamt om detta lyckades: Republikanernas valprogram motsätter sig fortfarande abort efter våldtäkt och incest.
Utrikespolitiken behandlades mycket översiktligt mot slutet. Det mest uppseendeväckande var väl att han anklagar Obama för att ha svikit Israel – ett sätt att vädja till judiska väljare, som i regel röstar demokratiskt.
Förnedrat
Överhuvudtaget skildrades USA:s läge nu som närmast förnedrat av svaghet. Också detta är ett sätt att försöka samla ihop de besvikna Obama-väljarna som hoppades på stora förändringar under hans presidentpreiod.