EU "hyggligt enat" inför USA-möte
EU:s 27 statsoch regeringschefer möttes i ett extrainsatt toppmöte i Bryssel i dag. På agendan stod förberedelser inför finansmötet den 15 november i USA då de 20 största ekonomierna i världen träffas.
Publicerad
-Vi kommer att försvara en gemensam position, en vision om att restruktu- rera vårt finansiella system, sade Frankrikes president Nicolas Sarkozy, som är nuvarande EU-ordförande och kommer att föra EU:s talan i USA.
Statsminister Reinfeldt beskrev resul- tatet "som en viljeyttring av ett Europa som agerar hyggligt gemensamt".
Skilda åsikter
Inför mötet lanserades ett slags slutsatser, trots att det inte är brukligt vid informella möten. Reinfeldt ville helst inte ha något papper alls, och framför allt inte med en sådan detaljgrad som fransmännen förespråkade.
Under mötet fick Reinfeldt bort skrivningar med detaljerade förändringar i redovisningsregler, kapitaltäckningskrav och annat.
-Jag sade att det inte är möjligt för Sverige att ställa sig bakom och det ledde till att ordförandeskapet strök hela den paragrafen, sade Reinfeldt.
Inom EU-kretsen finns stora åsiktsskillnader om hur mycket finansmarknaderna ska regleras. Sverige anser att det ska vara få men effektiva regler. Och ska man förändra hela det internationella regelverket ska man inte hasta iväg bara för att visa sig handlingskraftig.
-Det finns en fortsatt stor risk att man överreagerar, konstaterade Reinfeldt efter mötet.