EU planerar för Libyen-insats
EU har börjat planera för en eventuell markinsats i Libyen för att hjälpa till med att få fram humanitär hjälp till det belägrade Misrata, rapporterar AFP.
Publicerad
"Vi fortsätter också att vara allvarligt oroade över den humanitära situationen i Libyen och är redo att - om det kommer en förfrågan från FN - skicka en EU-insats för att stödja den humanitära insatsen", sade EU:s utrikesansvariga Catherine Ashton i ett uttalande på fredagen.
"I väntan på en förfrågan pågår planeringen i en avancerad form. Och här koordinerar vi oss med andra, inklusive Nato."
Även Sverige deltar i planerandet efter att tidigare ha pekats ut som ett av de länder som ställt sig kritiska till en militär-humanitär markinsats.
– Det finns ju förberedande planeringar för olika typer av insatser som kan bli aktuella och det här har förberetts ett tag, säger utrikesminister Carl Bildt till Ekot i Sveriges Radio.
– Det är inte aktuellt att vi ska skjuta oss in, utan snarare att understödja FN:s humanitära organisation, om de kan behöva hjälp med transporter eller med bevakning i ett senare skede, säger Bildt.
TT