Evakuerade får inte komma hem

Japaner som bor nära det skalvskadade kärnkraftverket Fukushima får inte komma hem än på minst ett halvår. Först då kan regeringen omvärdera evakueringszonen om allt går enligt tidsplanen.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Fukushimas reaktorer ska inom sex till nio månader ha uppnått så kallad kall avställning - ett mer stabilt tillstånd då temperaturen är under kokpunkten på hundra grader. Då ska strålningsnivåerna enligt ägarbolaget Tepco vara under kontroll, men det innebär inte att krisen är över och arbetet avslutat.
-Det är jättelångt bort. För att städa upp det här så ligger man nog på 20 år, säger Klas Idehaag på Strålsäkerhetsmyndigheten.

Clintonbesök
Samtidigt tampas Japan med återuppbyggnaden av de många sönderslagna städerna längs nordöstra Stillahavskusten, som drabbades av tsunamin den 11 mars. Japan får mycket hjälp utifrån, bland annat från USA som bidragit med 20 000 lokalt stationerade soldater och mängder av fartyg, helikoptrar och flygplan.

-Vi kommer aldrig att glömma det väldiga stöd som USA har tillhandahållit, sade Japans premiärminister Naoto Kan när USA:s utrikesminister Hillary Clinton var på snabbvisit under söndagen.

På fem och en halv timme hann Clinton såväl träffa utrikesministern och premiärministern som dricka te med kejsaren. Clinton och hennes japanska kollega enades om att inhemska och amerikanska företag ska hjälpas åt med återuppbyggnaden, som väntas kosta rekordhöga 300 miljarder dollar.

Körsbärsfest
Över 13 700 personer har bekräftats omkomna i naturkatastrofen och ännu fler saknas ännu. I den lilla fiskestaden Rikuzentakata beräknas var tionde invånare ha mist livet.

Ändå håller många modet uppe. På söndagen samlades ett par hundra överlevande i staden för att fira den kortlivade körsbärsblomningen. De öppnade flaskor med sake, grillade fisk och sjöng vårsånger.

Takeshi Kanno, 61, var lite skeptisk men gladde sig sedan åt att han valt att delta:
-Folk kom från andra städer för att stödja oss. De sade att vi ska arbeta tillsammans för att återuppbygga regionen.

TT