Flera döda i flyganfall mot Beirut

Minst 15 människor uppges ha dödats i ett israelisk flygangrepp mot Beirut i kväll, uppger räddningsarbetare för Reuters. Totalt har minst 55 libaneser rapporterats dödade under dagen.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

FN-observatörer säger nu att fem personer dog i byn Hula där den libanesiska premiärministern Fuad Siniora först befarade att 40 dödats och sedan sänkte siffran till en död.

Tidigare i dag sade Israels försvars- minister Amir Peretz att offensiven kommer att utvidgas de närmaste dagarna - om inte diplomaternas försök att få stopp på kriget ger resultat.

Arabförbundet i Beirut
Libanons premiärminister Fuad Siniora höll ett känslofyllt tal när han välkomnade Arabförbundets utrikesministrar till Beirut i dag. De möttes för att diskutera krisen i Mellanöstern.

Siniora hade svårt att hålla tillbaka tårarna när han återgav rapporter om ett 40_tal döda i en flygräd i byn Hula. Fem flervåningshus hade raserats och lokala medier rapporterade att antalet döda uppgick till minst 40. Senare under eftermiddagen visade sig att antalet döda var betydligt färre.

-Det visade sig att en person hade dödats. De trodde att hela byggnaden rasat ner över huvudena på 40 personer men det visade sig att de hade klarat sig, sade Siniora på en presskonferens i eftermiddag.