Över 500 barn är inskrivna i skolan som startats av Rädda Barnen i libanesiska byn Barelias. SVT
Över 500 barn är inskrivna i skolan som startats av Rädda Barnen i libanesiska byn Barelias. Foto: SVT

Här får Syrienflyktingarna gå i skolan

Flyktingsströmmarna från Syrien ökar Stora mängder syriska flyktingar fortsätter att strömma över gränsen till Libanon. Bara i dag kom ytterligare 7000 och många är barn.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

I den libanesiska byn Barelias bara några kilometer från syriska gränsen finns det fullt av barn som nyss anlänt. Wafaa är 14 år och målar sånt som känns som trygghet för henne. Men hon tecknar också en bild av allt hon saknar i Syrien sen hon tvingats fly med sin familj.

–Jag har ritat ett bibliotek med två barn. Jag var inte i skolan den sista tiden när det var oroligt så jag är väldigt glad att jag får vara här nu, säger Wafaa.  

500 inskrivna

Sammanlagt finns över 500 barn inskrivna i skolan som startats upp av Rädda Barnen som ett sätt att för de syriska flyktingbarnen att kunna samlas och få hjälp. Många av barnen har inte kunnat gå skolan på flera månader och har traumatiska upplevelser med sig som måste bearbetas först innan undervisningen kan börja.

–Vi märker tydligt att många har psykiska problem som sömnsvårigheter, mardrömmar och i början pratar de väldigt lite, säger Sophie Perreard som är programchef på Rädda barnen i Libanon.

”Jag saknar min farbror”

Hjälpklasserna är det enda stöd de syriska barnen får för att kunna hålla jämn takt med sina blivande libanesiska klasskompisarna och för att lära sig hur den libanesiska skolan fungerar. Ingen vet när barnen kan återvända hem, men få tror att det kan ske före den libanesiska skolstarten om några veckor.

–Jag saknar min skola, min farbror och resten av familjen, säger Chaib som är 13 år.