FN hjälper Libyen inför val
FN är redo att assistera Libyens nya styre i förberedelserna inför de val som ska hållas, sade FN:s sändebud Ian Martin till reportrar i Tripoli på måndagen.
Publicerad
– Hjälp med valprocessen står mycket högt upp på övergångsrådets lista över uppgifter som de vill ha hjälp från FN med, så vi har gjort en hel del förberedelser, sade Martin enligt AFP.
Martin anlände till Tripoli i lördags och har sedan dess suttit i överläggningar med det nya styret. Det är dock för tidigt gå in på detaljer i den kommande valprocessen, underströk han.
Övergångsrådet NTC har presenterat en tidsplan enligt vilken arbetet med en ny grundlag ska påbörjas inom åtta månader. President- och parlamentsval ska hållas inom 18 månader.
TT