Gazalista hett ämne på Obamamöte
Israel går sent omsider ut med vilka varor som får släppas in respektive förbjuds släppas in i Gazaremsan. Bland annat godkänns de flesta byggmateriel.
Publicerad
Listan är ett hett samtalsämne på veckans minister- och toppmöten.
När Israels premiärminister Benjamin Netanyahu på tisdagen tas emot av USA:s president Barack Obama i Vita huset är det ett försök till nystart efter den relationskatastrof gentemot omvärlden Israels attack mot "Frihetsflottan" innebar för drygt en månad sedan.
Attacken ledde till att det möte Obama-Netanyahu som var planerat till början av juni blir av först nu.
Efter frihetsflotte-debaclet krävde även USA lättnader i Egyptens och Israels blockad mot Gazaremsan. Det gick Israel efter mycken vånda med på, men exakt hur lättnaderna ser ut blir offentligt först denna vecka.
"Mycket nöjda"
Tidigare har Israel haft en explicit - och kort - lista över vad som ska släppas in till Gazas fattiga befolkning. Nu är beskedet i stället att allt som inte står med på en ny "omvänd" lista över förbjudna varor ska släppas in.
-Amerikanerna har sett listan och är mycket nöjda, sade en källa nära Netanyahu till tidningen Haaretz på måndagen.
Ytterligare en åtgärd som bäddar för gladare stämning i Vita huset på tisdagen är att Israels försvarsminister Ehud Barak på måndagen tog emot palestiniernas premiärminister Salam Fayyad på King David Hotel i Jerusalem.
Ovanliga
Israelisk-palestinska möten på så hög nivå är mycket ovanliga sedan Gazakriget 2008-09. Men som så ofta i det sirapssega fredsarbetet i Mellanöstern var parterna mest överens om vad de inte vill prata om.
"Dagens möte ingår inte i fredsförhandlingar, utan siktar på att göra livet enklare för vårt folk", meddelade Palestinska myndigheten (PA) enligt AFP - med andra ord skulle bara banala vardagsproblem mellan Israel och PA:s domäner på Västbanken tas upp, inga större och mer långsiktiga ämnen.
Byggmateriel
Barak uppges ha haft med sig Gazalistan för att visa den för Fayyad, men eftersom Gazaremsan styrs av den islamistiska rörelsen Hamas har listan i praktiken inte så mycket med PA att göra.
Dessutom finns villkoret att de byggmateriel som får föras in i Gaza måste användas för projekt som är godkända av PA och internationellt övervakade.
Protestmarsch
Hur som helst lär Barak varit glad över att inte vara hemma i Tel Aviv på måndagen. Kuststaden nåddes då av den stora protestmarsch mot soldaten Gilad Shalits fångenskap i Gaza som inleddes i förra veckan.
Demonstranterna besökte bland annat Baraks bostad i norra Tel Aviv, samt Rabintorget i centrum, för att sedan fortsätta till Kerem Shalom vid Gazaremsan.
Det var vid Kerem Shalom-passagen mellan Israel och Gaza som Shalit fångades av Hamas i juni 2006.
Demonstranterna kräver att regeringen gör mer för att få honom fri, och når med sin marsch Jerusalem senare i veckan.
TT