Georgien misstog sig på Ryssland
Georgierna väntade sig inte att Ryssland skulle reagera mot den georgiska maktdemonstrationen i Sydossetien, medger landets biträdande försvarsminister Batu Kutelia i en intervju med brittiska Financial Times.
Publicerad
-Vi förberedde oss inte på detta, säger Batu Kutelia och tillägger att han inte trodde det var möjligt att en medlem i FN:s säkerhetsråd och Eu- ropeiska säkerhets- och samförstånds- organet OSSE skulle reagera så.
Tidigare i veckan avslöjades att USA varnat Georgien för en direkt militär konfrontation med Ryssland.
"Fanns inget val"
Buta Kutelia medger också att hans land inte hade tillräckligt luftförsvar och pansarförsvar när dess styrkor gick in i Sydossetien, som bröt sig ur det övriga Georgien under striderna i början av 1990-talet.
-Samtidigt fanns inget val, säger Kutelia om beslutet att invadera Sydossetien.
Ryska styrkor svarade med att marschera in i Georgien den 8 augusti för att slå tillbaka mot georgiernas försök att återta kontrollen över Sydossetien.
Ryska trupper besatte därpå georgiska nyckelstäder, militärbaser, vägar och oljehamnen Poti. Senare slängde de ut de georgiska styrkorna ur Abchazien.