Glädje och sorg över valet i Egypten

Islamisterna hade framgångar i den första etappen i det egyptiska parlamentsvalet. Historiskt är valdeltagandet det högsta i Egypten med 8,5 miljoner röstande.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Valdeltagandet i den första etappen av det tredelade valet till underhuset stannade på 62 procent. Det högsta sedan faraonernas tid, skämtade chefen för valkommissionen Abdul Moez Ibrahim.

-Martyrernas blod har vattnat frihetens träd, social rättvisa och rättssäkerhet. Vi plockar nu dess första frukter, sade Ibrahim poetiskt.

Han sade att en del oegentligheter hade förekommit vid röstningen i måndags och i tisdags, till exempel kampanjande utanför vallokalerna, men att detta inte hade påverkat resultatet.

Inga resultat för partierna
Ibrahim presenterade inga resultat för partierna men däremot för en handfull enskilda kandidater som fått tillräckligt med röster för att ha en plats säkrad i underhuset enligt det komplicerade egyptiska valsystemet. Han sade att fyra kandidater, varav två från Muslimska brödraskapet, hade fått över 50 procent av rösterna i sin valkrets.

Muslimska brödraskapet sade, trots att slutresultatet inte presenterats, att Frihets- och rättvisepartiet hade fått 43 procent av rösterna. De ännu konservativare salafisterna hävdade att de fått omkring 20 procent.

Signalerna om valutgången är för många glädjande, för andra en obehaglig överraskning.

Två demonstrationer genomfördes på fredagen - en mot att landets övergång till demokrati är i militärledningens händer, den andra till stöd för regimen. Ingendera fick någon större uppslutning i jämförelse med demonstrationerna på sistone.

-Utan Tahrir skulle vi inte ha dessa val, sade Mohamed Gad till Reuters med hänsyftning på torget i Kairo som blev navet för protesterna under revolten mot Hosni Mubarak i februari.

-Med Guds vilja kommer valen att bli en framgång och revolutionen att triumfera.
Men många unga som gick ut på gatorna i början av året oroas över att deras revolution ska bli stulen, antingen av arméledarna eller av välorganiserade islamister.

TT