GM-chefen avgår
General Motors bekräftade Fritz Hendersons avgång vid en presskonferens på tisdagskvällen.
Publicerad
GM:s vd Henderson tog över General Motors i mars i år, när biljätten höll på att gå i konkurs och tvingades få massivt stöd från USA:s regering. Henderson ersatte Rick Wagoner, som tvingades bort av president Barack Obamas regering.
Beslutet hade fattats under dagen av GM:s styrelse. GM:s styrelseordförande Ed Whitacre tar över vd-posten tillfälligt efter mötet med de 13 styrelsemedlemmarna i GM.
-Fritz har gjort ett utmärkt jobb i en tid av förändringar, men vi är alla överens om att det är bäst att han lämnar företaget, sade GM:s styrelseordförande Ed Whitacre, som tar över som VD för bolaget medan sökandet efter en ny vd inleds.
Whitacre lämnade presskonferensen utan att svara på några frågor men lovade att finnas tillgänglig senare.
Bolaget vill, enligt presstalesmannen, inte kommentera varför Henderson får sluta på GM annat än att det är bäst för GM just nu.
TT