Grekiskt hot om nyval dras tillbaka
Greklands premiärminister Giorgos Papandreou valde på söndagskvällen att dra tillbaka hotet om nyval sedan resultaten i söndagens kommunala och regionala val börjat komma in.
Publicerad
Söndagens regionala och kommunala val i Grekland blev en framgång för det styrande socialistpartiet Pasok, Papandreous parti.
Pasok såg ut att gå mot seger i åtta av 13 regioner enligt en valprognos, medan konservativa oppositionspartiet Ny demokrati verkade få makten i fem. I tre regioner var marginalen knapp.
Lokalvalen blev plötsligt extra intressanta, sedan premiärminister Giorgos Papandreou hotat med att upplösa parlamentet och utlysa nyval om inte Pasok fick starkt stöd av väljarna.
Papandreou förklarade sig på söndagskvällen nöjd med resultatet och lovade att redan nästa dag fortsätta arbetet med att sanera den grekiska ekonomin.
Han hoppades att Grekland ska kunna ta sig ur EU:s och IMF:s tvångströja till 2013. De ställde ut ett räddningspaket på 110 miljarder euro för att hindra Grekland från bankrutt.
-Att åstadkomma förändring är inte lätt. Grekiska folket förde oss till makten för ett år sedan och i dag bekräftade de att de vill ha förändring. Vi kommer att fortsätta vårt uppdrag i morgon, sade Papandreou.
Papandreou har under året drivit igenom en lång rad impopulära sparåtgärder med anledning av Greklands djupa ekonomiska kris, som närapå hotat föra landet till konkurs.
TT