Grekland folkomröstar om stödpaket

Grekland ska folkomrösta om det nya EU-stödpaketet, meddelar landets premiärminister Giorgos Papandreou.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Paketet innebär kraftiga åtstramningar och besparingar för det grekiska folket. Bland annat kräver EU sänkta grekiska löner och pensioner.

Dessutom hotas statligt anställda om uppsägning.

-Om det grekiska folket inte vill ha det så kommer det inte att godkännas, säger Papandreou till nyhetsbyrån AFP.

-Vi kommer att följa det grekiska folkets beslut, sade Papandreou till sina partikamrater i parlamentet.

En opinionsundersökning som publicerades i lördags och som var beställd av den grekiska tidningen To Vima, visade att förra veckans EU-paket uppfattades negativt av en majoritet av grekerna, rapporterar BBC.

Spekulationer om folkomröstningen
I Grekland spekuleras det nu dock om det verkligen går att hålla en folkomröstning om EU:s stödpaket, rapporterar SVT:s Christian Catomeris.

En folkomröstning kan bara hållas om den utlysts av presidenten - och inte som nu av premiärministern.

Därtill krävs godkännande av 75 procent av parlamentet. Dessutom uppges att man enligt författningen inte får hålla folkomröstningar om ekonomiska spörsmål.

Räddningspaketet som EU-ledarna beslutade om i förra veckan innebär att Greklands statsskuld skrivs ned med 100 miljarder euro, motsvarande omkring 920 miljarder kronor, genom att värdet på grekiska statspapper halveras.

Folkomröstning i februari?
EU-företrädare ska nu träffa avtal med bankerna var och en för sig om detta. Parat med ett stöd- låne- och reformprogram ska det få ned den grekiska statsskulden till 120 procent av BNP 2020.

Den senaste veckan har protester hållits runt om i Grekland mot regeringens besparingar.

Papandreou gav inget datum för planerade folkomröstningen, men det talas om en omröstning i februari 2012, uppger SVT:s Christian Catomeris

SVT/TT