"Han är inte som någon av oss"

Det är för tidigt att säga i fall Breivik är psykiskt sjuk, säger hans advokat Geir Lippestad vid en pressträff i Oslo.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Advokat Lippestad har träffat Breivik tre gånger och mötena har varat i flera timmar.

-Jag kan inte beskriva honom, för han är inte som någon av oss det är mycket svårt, säger advokaten och konstaterar att gärningsmannen ska undersökas av läkare.

Befinner sig i krig
Han konstaterar också att Breivik talar om att det finns två celler i Norge och flera utomlands.

Enligt advokaten berättar Breivik allt om vad han har gjort, men han berättar inget mer om cellerna.
Advokat Lippestad säger att han inte vet var Breivik fick tag på polisuniformen eller om det verkligen handlade om en riktig uniform.

-Han anser att han befinner sig i krig, säger advokaten.

Berättar detaljerat
Advokaten var mycket förtegen om gärningsmannen och hans idéer och uppsåt. På många av frågorna svarade han att han helt enkelt inte visste eller att det var för tidigt att säga.

Han var dock tydlig med att Anders Behring Breivik är detaljerad i många beskrivningar men förtegen om annat, inte minst det som rör eventuella medhjälpare.

Ingen av dem som är aktiva i de påstådda cellerna har hjälpt Breivik, enligt honom själv sade advokaten.

Förväntade sig bli torterad
Vid presskonferensen frågade reportrar om uppgiften i medier att Breivik förväntade sig att bli torterad i fängelse.

-Han har en bild av verkligheten som är mycket svår att förklara. Mycket ovanlig. Han väntade sig det, svarade advokaten om Breiviks uppfattning att tortyr förekommer i norska fängelser.

Breivik tror att han kommer att dödas och att detta kan ske till exempel vid den kommande rättegången, enligt advokaten.

Advokaten sade också att den huvudsakliga måltavlan för attackerna var Arbeiderpartiet, men att det bara var inledningen på ett större krig, som Breivik själv nu har startat.

-Det här är inledningen på ett krig. Det är vad han tror. Han är i krig. Resten av världen, särskilt väst, förstår inte hans sätt att se på saker. Om 60 år kommer vi att förstå.

Advokaten upprepade att Breivik tror att han är i krig och att han är "i sin bubbla". Allt tyder dock på att han är galen, sade advokaten och försökte kort förklara hur Breivik ser världen.

Familjen har inte tagit kontakt
Breiviks familj har inte, vad advokaten känner till, kontaktat honom för att träffa honom.

Gärningsmannen hålls isolerad och kommunicerar bara med polisen och sin försvarsadvokat.

Breivik känner inte till att hundratusentals har visat sitt stöd för offren på gatorna i Oslo, övriga Norge och andra delar av världen.

Helena Nosti/TT
helena.nosti@svt.se