Hillary Clinton: Läckorna en attack mot internationella samfundet

-USA beklagar djupt att hemligstämplad information nu offentliggjorts, sade utrikesminister Hillary Clinton med återhållen vrede i rösten när hon på en presskonferens i Washington på måndagen för första gången kommenterade avslöjarsajten Wikileaks jätteläcka ett dygn tidigare.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Clinton konstaterade samtidigt bittert att avslöjandet underminerar USA:s möjligheter att arbeta tillsammans med andra länder och hon karaktäriserade läckorna som "en attack mot det internationella samfundet".

Känslig storpolitik
Samtidigt sade hon att materialet förvisso gjort känt att det runt om i världen finns en stor oro kring Irans kärnenergiprogram.

Hillary Clinton syftade då på en av de mer uppseendeväckande avslöjandena i materialet - att Saudiarabien kung Abdullah vid upprepade tillfällen bett USA att attackera Iran. Även Bahrains ledare har uppmanat USA att göra något åt Iran "med alla till buds stående medel".

I Wikileaksmaterialet finns också pikanta och i varierande grad nedsättande omdömen om Tysklands förbundskansler, Italiens och Storbritanniens premiärministrar samt presidenterna i Afghanistan, Ryssland och Frankrike. Bland många andra.

Men frustrationen rör i första hand den känsliga storpolitiken som exempelvis redogörelser om tvivel om Nato-allierade Turkiets pålitlighet och om andra tunga överväganden kring Iran, Kina, Nordkorea, Israel, Irak och Pakistan samt att USA-diplomater beordrats utföra spionliknande uppdrag och även granska FN:s ledning.

Förundersökning inledd
Att historien är ytterst känslig konstaterade också USA:s justitieminister Eric Holder som på måndagen meddelade att en förundersökning om brott har inletts i frågan.

-Det här är inte bara vapenskrammel, svarade Holder på en fråga från en journalist om vad för slags process man avsåg driva mot Wikileaksgrundaren, den 39-årige australiern Julian Assange, som för närvarande tros befinna sig någonstans i Europa.

Nils Edman
nils.edman@svt.se