IMF: Finanskrisen djupnar under 2009

Chefen för Internationella valutafonden (IMF), Domingue Strauss-Kahn varnar för att finanskrisen djupnar under 2009 och påverkar hela världen.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

-2008 var ett svårt år i världs- ekonomin men vi kan inte vänta oss att 2009 ska bli bättre på något sätt, sade Strauss-Kahn på en presskonferens i Costa Rica på torsdagen.

-Detta är en sanning överallt, i hela världen, i USA och i Europa. IMF väntar sig negativ tillväxt nästa år.

"Isolerad politik ej möjlig"
Strauss-Kahn sade att han under sin resa i Centralamerika och Karibien studerar vägar att tackla krisen, inklusive möjligheten av ekonomiskt stöd.

-Den här krisen är global och det finns ingen möjlighet för något land att ha en isolerad politik.

-I Europa kan några länder, speciellt i Centraleuropa, få uppleva en väldigt besvärlig situation eftersom de utvecklats under de senaste tio åren med hjälp av tillströmningen av (utländskt) kapital, sade han.