IMF kan förlänga frist till Aten
Internationella valutafonden (IMF) kan tänka sig att Grekland får förlängd betalningsfrist för fjolårets stödpaket på 110 miljarder euro, enligt IMF:s representant i Grekland Bob Traa.
Publicerad
Uttalandet rör det paket som förhandlades fram efter den dramatiska våren 2010, då Aten till följd av skuldkrisen stängts ute av den privata kapitalmarknaden.
Omstrukturerat skuldberg
Många bedömare efterlyser en större omstrukturering av det grekiska skuldberget på totalt 340 miljarder euro. Men det skulle enligt Traa skapa oöverskådliga problem för eurozonen.
-Att dra ut på betalningstiden, till exempel på lånen från euroländerna och IMF, är en tänkbar idé då vi har en amortering förlagd till slutet av stödprogrammet. Detta är en teknisk fråga vi kan fundera på, sade Traa.
-Då menar jag inte lån från privata investerare, tillade han, samtidigt som han underströk vikten av att Grekland behåller tempot i budgetåtstramningarna.
Omröstning om stödpaket
Samtidigt uppgav företrädare för Greklands regering att det blir en omröstning om ett nytt stödpaket till Grekland i slutet av juni.
Regeringsföreträdare tog även avstånd från tanken på en folkomröstning om åtstramningar och en tidigareläggning av nästa val, trots de omfattande folkliga protesterna.
TT