Island: Islands regering redo ta över banker

Islands regering är redo att ta över kontrollen över landets banker, sade statsminister Geir Haarde i ett tal till nationen på måndagskvällen.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

En nödlag som skulle läggas fram i alltinget innebär att myndigheterna ska kunna gå in och helt styra bankers verksamhet och t.ex. tvinga banker att gå samman eller begära konkurs.

Enligt Reuters och AFP ska regeringen också kunna sparka styrelsemedlemmar och ta över tillgångar. Lagen siktar specifikt på att möjliggöra att bolån samlas i en statlig fond.

-Det finns en i högsta grad verklig fara. . . att den isländska ekonomin i värsta fall med bankerna skulle kunna sugas ned i en virvel med resultatet nationell bankrutt, sade Haarde enligt AFP i det ödesmättade talet.

Men han försökte också trösta.

-Vi måste förklara för våra barn att världen inte står på randen till en avgrund och att vi alla måste hitta ett inre mod att se framtiden an.

-Med isländsk optimism, tapperhet och solidaritet som vapen kommer vi att rida ut stormen, sade Haarde.