Israel förbereder ny bordning av Gaza-skepp
Den israeliska militären förbereder ett kraftfullt ingripande mot det Libyen-sponsrade skeppet Amalthea, som väntas nå Gaza under tisdagskvällen. Det säger militärkällor till den israeliska tidningen Haaretz.
Publicerad
Detta trots den hårda interna kritik som riktats mot den israeliska militären efter bordningen av fartygen i den så kallade Ship to Gaza-konvojen i slutet av maj då nio människor sköts ihjäl.
Under gårdagen rekommenderade det israeliska försvarsministeriet militären att inte attackera skeppet på internationellt vatten. Utan istället vänta tills skeppet faktiskt når det vatten där blockaden råder.
Dock gick en liknande rekommendation ut även i maj utan att den israeliska militären lyssnade.
Kan vara på väg till Egypten
Amalthea ägs av en välgörenhetsorganisation som styrs av Saif Al-Islam, son till Libyens ledare Muammar al-Khadaffi och seglar under moldavisk flagg.
Enligt det israeliska försvarsministeriet ska skeppets dokumentation peka på att skeppet i själva verket är på väg mot El-Arish i Egypten och inte till Gaza. Dock har en av arrangörerna, Mashaalah Zwei, tidigare i veckan sagt att man är på väg mot Gaza och inte kommer att ändra kurs.
Enligt underrättelseinformation från den israeliska flottan befinner sig tolv besättningsmän och nio passagerare ombord på skeppet. Av dessa ska sex personer vara libyska medborgare.
Johan Wicklén