Jämn strid väntas i rumänska valet

I dag går Rumänien till parlamentsoch presidentval. I slutdebatten i tv lovade samtliga kandidater att bekämpa korruptionen, som är ett stort problem i landet.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Rumänien har lovat EU att förbättra kontrollsystemet och rättsväsendet för att kunna bli medlem i EU som planerat 2007.

Enligt opinionsmätningar väntas en jämn strid mellan regeringspartiet PSD samt höger- och mittenoppositionens allians, bestående av Demokratiska pariet (DP) och Liberala nationella partiet(PNL). Valet pågår till kl 21.

Ursprung i kommunistpartiet
PSD, med ursprung i Ceausescu-tidens kommunistparti, har med Ion Iliescu som president styrt Rumänien ända sedan diktatorns fall 1989, bortsett från fyra års högerstyre 1996-2000.

Nu för partiet fram premiärminister Adrian Nastase som presidentkandidat. Officiellt är utrikesminister Mircea Geoana kandidat till premiärministerposten, även om många bedömare tror att den hamnar hos den 74-årige Ion Iliescu, som enligt konstitutionen inte längre får vara president, om PSD vinner valet.

Splittring stad-landsbygd
Oppositionen har satsat på Bukarests borgmästare Traian Basescu som kandidat i presidentvalet. Alliansen har sitt starkaste stöd i städerna och det mer utvecklade Transylvanien i norr.

PSD räknar med landsbygdens röster. Hela 45 procent av Rumäniens 22 miljoner invånare bor på landet, där många fortfarande anser sig ha goda minnen från kommunisttiden.

Adrian Nastase fick cirka 40 procent och Basescu 33 procent av väljarstödet enligt den senaste opinionsenkäten. I parlamentsvalet ligger PSD och oppositionsalliansen ganska lika.