"Kadaffis kropp ska till kylcontainer"
Det många libyer pratat om i dag är hur Muammar Kadaffi dog och hur och var han ska begravas, rapporterar SVT:s Mellanösternkorrespondent Samir Abu Eid.
Publicerad
Kadaffis kropp uppges finnas i kuststaden Misrata och vid en intervju på ett sjukhus i staden fick SVT:s team i dag en exakt beskrivning till den plats där diktatorns lik sägs ha förvarats.
-Det var rebeller ifrån Misrata som hittade Muammar Kadaffi så det är i en kylcontainer hos rebellerna han finns, berättar Samir Abu Eid.
På plats vid kylcontainern bekräftar Ahmed Hachen, en av rebellerna, att kroppen funnits där.
Enligt männen fördes Kadaffi från platsen sent i går kväll för obduktion. Liket efter en av diktatorns söner sägs dock finnas kvar och när rebellerna öppnar containern skymtar en död man, svept i grönt tyg, liggandes på en filt på golvet.
När obduktionen av Kadaffi är klar ska han föras tillbaka till containern och inom några dagar ska han begravas.
-Vi är muslimer och ska förbereda kroppen för begravning på ett muslimskt sätt, säger Ahmed Hachen.
SVT