"Kan vara enskild galning"

Attentaten i Norge följer inte det mönster som al Qaida-inspirerade dåd brukar ha, enligt Magnus Ranstorp, forskningschef vid Försvarshögskolan.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

-Hade det bara varit bombningen hade det varit naturligt att göra en koppling till kontexten kring islamistisk extremism. Nu har vi skjutningen mot Arbeiderpartiet och ungdomarna där, och det ändrar helt inriktningen, säger han till TT.

-Det är en väldigt udda inriktning om du är al Qaida-inspirerad om du går på ett ungdomsläger på det här sättet.

Magnus Ranstorp påpekar att det är viktigt att vara öppen för olika alternativ, och att det ännu finns väldigt lite information kring attackerna.

-Hade bara bombningen skett hade jag sagt att det troligen var en islamistisk extremistisk attack, som vi har sett planerats tidigare i Norge. Men med bakgrund av hur det sedan utvecklades finns det också en möjlighet att det är en enskild galning som är förklaringen, säger han.

Polisen tror att samme man står bakom båda attentat. De misstänker att det inte gäller internationell terrorism, men väl en inrikes variant riktad mot Norges politiska system.

Polisen ska känna till den miljö han har anknytning till, skriver NTB. Mannen satt i förhör under fredagskvällen.

TT