Kommentarer om Kaddafis död: Reinfeldt: "Vi bevittnar världshistoria"

-Förutsatt att uppgifterna stämmer så bevittnar vi nu världshistoria, sade statsminister Fredrik Reinfeldt i en kommentar till SVT.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

-Kadaffi stod med överlägsen militärmakt bara för en kort tid sedan redo att begå en massaker på Bengazis befolkning. Nu är han borta, hans makt är bruten. Det är en seger för det libyska folket som reste sig mot detta, en seger för alla oss som trodde på ett världssamfund som reagerade, och det är en seger för alla de svenskar som varit med och gjort detta möjligt i en viktig insats, sade Reinfeldt.

-Vår förhoppning är naturligtvis att den som begått allvarliga brott mot mänskligheten och mänskliga rättigheter, som överste Kadaffi, ska ställas till svars och ställas inför rätta. Nu får vi naturligtvis följa huruvida han lever eller inte, vi har inte bekräftade uppgifter på det ännu, sade Reinfeldt.

Juholt vill öka stödet
Socialdemokraternas partiledare Håkan Juholt kommenterar uppgifterna om från Libyen i ett sms till TT:

"Jag har nåtts av informationen som säger att Muammar Gaddafi är död. Jag hoppas att detta innebär ett slut på stridigheterna och att arbetet för ett fritt och demokratiskt Libyen på allvar kan ta fart. Jag vill nu att regeringen höjer ambitionerna för Sveriges civila stöd till Libyens återuppbyggnad" skriver Juholt.

Borde ställts inför rätta
-Ingen vän av demokrati och frihet kommer att sörja Kaddafi, men det är olyckligt att världen nu går miste om en chans att ställa honom inför rätta. En process i den internationella brottsmålsdomstolen hade kunnat klarlägga många av de illdåd som begåtts av regimen och hade inneburit en upprättelse för diktaturens offer, säger Hans Linde utrikespolitisk talesperson för Vänsterpartiet, på partiets hemsida.

SVT Rapport