Kravet: "Papandreou måste avgå"
Oppositionsledaren Antonis Samaras viker inte en tum. Premiärminister Giorgos Papandreou måste avgå för att högerpartiet Ny demokrati ska ingå i en ny samlingsregering.
Publicerad
Samaras var i dag hos den grekiske presidenten Karolos Papoulias för överläggningar om den politiska framtiden.
Samaras har hela tiden villkorat Ny demokratis deltagande i en koalition med att Papandreou måste avgå och mötet med presidenten tycks inte ha ändrat på den ståndpunkten.
-Jag är beredd att ställa upp med full kraft om Papandreou avgår, sade Samaras efter mötet med Papoulias.
Annan Pasok-politiker som regeringschef?
Samaras berörde inte hur han ser på möjligheten att stödja någon annan Pasok-politiker som ny regeringschef. Grekiska medier har rapporterat att Samaras kan tänka sig att stödja en koalitionsregering med en regeringschef från socialistpartiet Pasok, men det får inte vara Giorgos Papandreou eller finansminister Evangelos Venizelos.
Det ses som nödvändigt att koalitionsregeringen har ett brett stöd som inkluderar Ny demokrati. Detta för att kunna driva igenom den krispolitik som krävs för att uppfylla stödvillkoren i uppgörelsen med euroländerna och IMF daterad den 26 oktober.
Rykten
Medierna i Grekland har exloderat av rykten om de politiska sonderingarna. Obekräftade uppgifter förekommer om att finansminister Evangelos Venizelos, på egen hand, försöker förhandla fram en koalitionsregering bakom ryggen på Giorgos Papandreou och utan högerledaren Antonis Samaras.
Thomas Larsson
thomas.larsson@svt.se