Kulmen i Brisbane lägre än befarat

Tusentals människor har flytt från vattenmassorna och samtidigt fått sina hem ödelagda. Nu har flodvågen i Brisbane kulminerat, men den är långt ifrån över. Och resultatet är en nationell tragedi för Australien.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Det som redan kallats landets största katastrof blev under onsdagen ännu värre. Vattenmassorna började tränga in i staden Brisbanes centrum och tusentals människor fick fly sina hem.

"Bilar som åker på vattnet
En bit därifrån, i en förort, befinner sig svensken Ulf Hjertquist, 78, som bott i Australien i över 30 år. Från sitt hem har han fått se hur vattenmassorna ödelagt stora områden i delstaten Queensland.

-Det har varit bilar som åker som barkbåtar på vattnet... Det är den största katastrofen på 100 år och många vänner är skraja. Jag hade ett samtal från en vän som köpt hus för en månad sedan och i dag blev det översvämmat.

-Huset är helt förstört.

TT: Hur är situationen för din egen del?
-Där vi bor har det inte varit några större problem så jag kan inte säga att vi lider, men två områden här i närheten ligger helt under vatten.

Skräcksyner
Myndigheterna beräknade på onsdagen att minst 16 människor omkommit, dessutom saknades ett 40-tal personer.
Inför översvämningarnas absoluta topp, det som australiska tidningar kallat "D-Day", befarade man ännu värre effekter.

-Brisbane kommer att gå till sängs i natt och vakna upp till scener de aldrig sett tidigare, sade Queenslands premiärminister Anna Bligh på onsdagen.

Då hade stadens invånare redan upplevt rent surrealistiska scener när floden svämmat över och i sin väg fört med möbler, bilar och hus.

-Det sägs att man hittat en haj som simmade utanför ett shoppingcenter som vattenfyllts, säger Ulf Hjertquist.

På kvällen svensk tid uppgav polisen i Brisbane enligt Reuters att vattenståndet i floden hade kulminerat och det på mer en meter lägre än man befarat. Men stora skador måste man räkna med även i fortsättningen.

Plundring
Som ett led i förstörelsen driver också plundrare fram, beredda att utnyttja den möjlighet som ges.

-Jag vet att det är personer som åkt runt med roddbåt och snott grejer från affärer. Det är det värsta som kan hända... att människor kan vara så grymma i en sådan här situation, säger Hjertquist.

Han och många väntar nu spänt på utvecklingen de närmaste dagarna. En svag förhoppning finns sedan att jobbet med att restaurera de områden som totalförstörts ska kunna inledas. Enligt tidiga prognoser kan det ta upp till två år.

Ulf Hjertquist ser dock en direkt effekt för delstaten Queensland:

-Turistnäringen kommer att bli lidande. Turister kommer inte att vilja komma hit. Det här är en naturkatastrof av icke förståbara dimensioner.

TT