Många döda i Syrien i dag – Arabiskt Syrieninitiativ i FN

Arabförbundets ledare Nabil El Araby reste på söndagen till New York för att söka stöd hos FN:s säkerhetsråd för ett arabiskt initiativ till lösning av krisen i Syrien.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Den arabiska planen stöds av västländerna och ligger till grund för ett resolutionsutkast som har cirkulerat. Men vetoländerna Ryssland och Kina sätter sig på tvären och utkastet arbetas nu om.

Planen går ut på att regimen i Damaskus ska dra tillbaka militären från bebodda områden, frige politiska fångar och inleda dialog med oppositionen. I brist på resultat i medlingsförsöken har Arabförbundet (AF) lagt till kravet att president Bashar al-Assad ska lämna ifrån sig makten.

Inom organisationen finns viss skepsis inför att överlåta Syrien-frågan till säkerhetsrådet och därmed låta den glida undan arabiskt inflytande.

Inställt uppdrag
De senaste dagarnas våldsvåg fick AF att i lördags tillfälligt ställa in sitt observatörsuppdrag. Observatörerna är kvar i Syrien men först den 5 februari samlas AF:s utrikesministrar och tar då ställning till om verksamheten ska fortsätta.

Ryssland reagerade med irritation på beskedet.

-Vi skulle vilja veta varför de hanterar ett så användbart verktyg på detta sätt, sade utrikesminister Sergej Lavrov, syftande på observatörerna, till nyhetsbyrån Itar-Tass.

Fortsatta strider
Medan de internationella underhandlingarna pågår fortsätter våldsamheterna i Syrien med oförminskad styrka. Minst 66 människor, varav 26 civila, dödades på olika håll i landet under söndagen.

Den Londonbaserade organisationen Syriska observatoriet för mänskliga rättigheter uppgav att 26 soldater, fem medlemmar i säkerhetsstyrkorna och nio armédesertörer fanns bland de döda.

Runt 2.000 soldater understödda av stridsvagnar försökte återta de förorter till Damaskus som rebeller och desertörer tagit kontroll över.

TT