Många teorier om Kadaffis död

Den forne diktatorn och översten Muammar Khadaffi levde när han togs tillfånga av rebellstyrkor strax utanför staden Sirte i går. Men hur han dog är fortfarande oklart. Nu kommer krav från bland andra FN:s människorättskommissionär Navi Pillay att Kadaffis död måste utredas.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Att Kadaffi var vid liv vid gripandet vittnar flera rebeller om och det kan man också se på de videobilder som kablades ut över hela världen i går, där en blödande Kadaffi vädjar för sitt liv.

Blödde i huvudet
Enligt de första rapporterna från Libysk TV som kontrolleras av övergångsrådet hade Kadaffi vid gripandet skottskador i benen och på skakiga mobilbilder ser man också att Kadaffi hade blödande skador i huvudet men att han var vid medvetande och vädjande för sitt liv.

-Skjut inte, skjut inte! lär han ha sagt.

Något senare rapporterade samma TV-kanal att Kadaffi var död och att han avlidit av skottskador i en skottväxling.

Det är dock fortfarande oklart hur han egentligen dödades. Olika scenarier och motstridiga teorier har rapporterats av ögonvittnen.

Greps i avloppsrör
Övergångsrådets premiärminister, Mahmoud Jibril, säger att Kadaffi dog under en skottväxling mellan Kadaffitrogna styrkor och soldater från rådets revolutionära armé.

-Han sköts till döds under transporten efter att ha gripits i ett avloppsrör, säger Mahmoud Jibril

Andra ögonvittnen hävdar att Kadaffi dog av de skador han ådrog sig av en raket avfyrad av Natostyrkor. Från amerikanskt håll kommer uppgifter om att en så kallad drönare, förarlöst attackflygplan, "stoppade" (med vapenmakt) en konvoj med 80 fordon på väg ut ur Sirte.

Frankrikes försvarsminister, Gérard Longuet, uppger att det var franskt stridsflyg som stoppade konvojen och att Kadaffimotståndare därefter grep den före detta dikatorn.

Misshandlades
Kadaffimotståndare ska ha dykt upp och förstört fordonen och gripit en skadad Kadaffi, misshandlat honom och senare skjutit honom från nära håll.

New York Times har källor som uppger att den forne diktatorn greps levande, men tämligen svårt skadad. De milismän som grep honom drog honom i håret och misshandlade honom och enligt ögonvittnen ska Kadaffi ha segnar ihop och avlidit.

Andra uppgifter som Reuters vidarebefordrat går ut på att Kadaffi under något tumultartat tillfälle blev skjuten i bröstet av en av sina egna soldater. Den uppgiften liksom flertalet andra om hur Kadaffi dog har inte fått någon officiell bekräftelse.

Skjuten i huvudet
TV-bolaget Al Jazeera har rapporterat om att efter den franska flygattacken mot konvojen, som ska ha dödat ett 50-tal Kadaffi-trogna, ska Kadaffi och ett antal andra till fots och genom en skogsdunge ha försökt fly och slutligen gömt sig i ett avloppsrör under en motorväg där rebeller så småningom fann dem och grep dem

Blödande ska den forne ledaren ha placerats i en ambulans med destination Misrata och då av oklara skäl blivit skjuten i huvudet.

Omständigheterna kring Kaddafis död är så pass oklara att de behöver utredas, anser FN:s människorättskommissionär Navi Pillay.

-Det finns fyra eller fem versioner av hur han dog. Givet vad vi såg i går borde en utredning göras, sade Pillays talesman Rupert Colville till AFP i Geneve.

ICC, den internationella domstolen i Haag har vänt sig till den libyska övergångsregeringen i Tripoli med en begäran om att skjuta upp dagens begravning och låta oberoende internationella rättsläkare undersöka Kadaffis kropp för att konstatera dödsorsaken, rapporterar den tyska tidningen Der Spiegel.

Avissar propån
Övergångsrådet har ställt sig avvisande till ICC:s begäran och hävdar att det inte behövs några ytterligare undersökningar av Kadaffis kvarlevor och att det är bra om kroppen kommer i jorden så snabbt som möjligt.

Risken är att de olika teorierna om hur Kadaffi dog och vem eller vilka som höll i vapnen kommer att leva kvar om ingen objektiv och oberoende undersökning av hela förloppet vid gripandet genomförs.

Rikard Palm
rikard.palm@svt.se