Misstänkta oslobomben – Vanlig typ av terrorbomb

Bomben som misstänks ha använts i Oslo är av en typ som ofta använts vid terroristdåd, framför allt i Asien.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

I princip handlar det bara om att blanda ammoniumnitrat (konstgödsel) med dieselolja, och anbringa en detonator.

Detta gör den ganska lätt att framställa, om man har en manual. Sådana finns lätt tillgängliga på nätet. När allt är klart kan bomben utlösas via en mobiltelefon.

-Det viktigaste är att proportionerna mellan ingredienserna är de rätta, och att detonatorn sätts dit på rätt sätt. Ibland misslyckas förstås det hela, vilket kan bero på att det slarvats vid tillverkningen, säger Bo Janzon, professor i energiteknik vid Mälardalens högskola och tidigare chef för vapenavdelningen på Totalförsvarets forskningsinstitut, FOI.

Han påpekar att det var den typen av bomb som användes vid terroristattacken på Bali i Indonesien i oktober 2002 då 202 personer dödades.
Liksom vid dådet i Oklahoma, USA, 1995 då 168 personer bragtes om livet.

Däremot användes helt andra typer av sprängmedel både i Madrid 2004 och London 2005.

-Det är anmärkningsvärt att bara sju personer miste livet i Oslo. Det är en väldigt låg siffra. Bomben var kraftfull och vägde sannolikt flera hundra kilo, säger Janzon.

TT