Norrmän: BP mörkade oljeläckage

Norrmän som deltagit i räddningsarbetet i Mexikanska golfen hävdar att BP och USA:s kustbevakning försökte tysta ned omfattningen av oljeläckaget.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Norska fartyg var bland de första om deltog i räddningsarbetet efter explosionen på oljeriggen Deepwater Horizon, som kostade elva oljearbetare livet den 20 april.

-BP kom med direkta lögner och propaganda, säger en av norrmännen till Dagbladet. De vill inte framträda med namn.

Norrmännen säger att videoupptagningar från miniubåtar visade en helt annan verklighet än den som beskrevs utåt. Två dagar efter olyckan fick norrmännen se direktöverförda bilder på läckande olja.

Stämde inte
Fem dagar efter explosionen hette det att det läckte 1.000 fat olja per dygn, och tre dagar senare 5.000, en siffra som BP in i det sista höll fast vid.

Men norrmännen kunde inte få de officiella siffrorna att stämma med vad de såg på bilderna av läckaget.

Mängden olja ännu okänd
-Alla kunde se att det var stora mängder som rann ut. Det enda vi var oeniga om var hur mycket mer det var än vad som sades, säger en av norrmännen.

Sheila Williams vid BP:s huvudkontor i London säger att företaget inte vill spekulera om hur mycket olja som läckt och att BP inte kan ta ansvar för uppgifter från USA:s kustbevakning.

En expertgrupp tillsatt av de amerikanska myndigheterna har beräknat att 12 000-19 000 fat olja per dygn runnit ut.

TT