Obama stöper om stödpaket

Det amerikanska stödpaketet till finanssektorn är på väg att stöpas om. Tillträdande Obama-administrationen kommer att bredda inriktningen och ge stöd till bostadsägare, kommuner och småföretag, uppger amerikansk press.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Det handlar bl.a. om att ta fram stöd till dem som hotas av tvångsförsälj- ningar av sina bostäder och om federalt stöd direkt till kommuner, småföretag och konsumenter.

Arbetet med att forma Obamas nya sti- mulansåtgärder leds av blivande fina- nsministern Timothy Geithner och ekon- nomiske rådgivaren Lawrence Summers.

Anonym källa

-Mer måste göras för att få fart på kreditmarknaden i recessionens USA, säger en anonym källa i Obamas skara av medarbetare.

Källan bekräftar uppgifter i The Washington Post enligt vilken stödpaketet, som kallas Tarp (Troubled Asset Relief Program), är på väg att göras om för att rikta sig till betydligt fler delar av ekonomin än Wall Street.

Bushadministrationen har redan förbrukat Tarps första hälft, 350 miljarder dollar. Få tror att Obama skulle få godkänt av kongressen för att använda Tarps resterande 350 miljarder dollar utan att programmet stöps om.