Ökat fiskeförbud efter oljekatastrof

USA har utökat fiskeförbuds-zonen i Mexikanska golfen på grund av oljekatastrofen. Nu är fiske förbjudet på mer än 140.000 kvadratkilometer.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

BP planerar att på nytt försöka täta oljeläckan under onsdagen, denna gång genom att spruta in tunga vätskor i hålet och sedan täcka över med cement.

Samtidigt försöker oljebolaget BP:s svenske styrelseordförande Carl-Henric Svanberg att bemöta den växande amerikanska kritiken mot företaget.

I en intervju med Financial Times på nätet försäkrar han att bolaget har alla resurser som behövs för att hantera katastrofen.

Tonar ner konsekvenser för BP
-Jag kan inte se att någon annan slags organisation skulle ha större möjlighet, säger han.

Svanberg tonar också ner de långsiktiga konsekvenserna för BP.

-Det är inte första gången något har gått fel i den här branschen men verksamheten har fortsatt. Naturligtvis blir vårt rykte fläckat, men låt oss se hur vi lyckas med att plugga igen källan och städa upp spillet, säger han.

Hur mycket olja som läcker ut i Mexikanska golfen är oklart. Enligt BP handlar det om 5.000 fat per dag medan forskare menar att det kan handla om mycket mer.

TT