Översvämningar hotar överlevande

Rasmassor efter jordbävningen i Kina blockerar flera floder som har dämts upp. När de bryter igenom hindren väntar stora översvämningar. Tusentals människor har evakuerats nära staden Beichuan i provinsen Sichuan.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Enligt den kinesiska regeringen har 28.000 omkommit i måndagens skalv, men dödssiffran tros kunna stiga till 50.000. Omkring 4,8 miljoner människor beräknas ha blivit hemlösa.

Fortfarande grävs överlevande fram i rasmassorna. En kvinna och fyra män räddades i dag. Två av dem hade då varit begravda i 124 timmar.

17 dammar skadade
I Sichuans grannprovins Chongqing har 17 vattenkraftsdammar skadats. I en är sprickorna så breda att man kan sticka in knytnäven. -När dammen är i det skicket kan vi inte slappna av, sade bonden Feng Binggui, som flyttat från sin by nedanför dammen till en mer höglänt mark, till nyhetsbyrån Reuters.

"Största skalvet
Kinas premiärminister Wen Jiabao beskriver i ett uttalande skalvet som det "största och mest förödande" sedan kommunistpartiet tog makten i Kina 1949.

Det viktigaste för Kinas hälsodepartement är nu att förse de uppskattningsvis 4,8 miljoner, som jordbävningen gjort hemlösa, med rent vatten, detta för att minska risken för epidemier.

Även om provinsen Sichuan är Kinas främsta livsmedelsproducent kommer det, trots de omfattande skadorna, inte att leda till prisuppgångar eller livsmedelsbrist i landet i stort, enligt Kinas jordbruksminister Wen Cha'an.