Foto: Scanpix

”Han behöver en spegel”

Uppdaterad
Publicerad

Australiens premiärminister Julia Gillard läxade upp oppositionens ledare Tony Abbott rejält om sexism. ”Han behöver en spegel”.

Den konservative oppositionsledaren Tony Abbott gick ut och krävde talmannen Peter Slippers avgång. Detta eftersom att talmannen ertappats med att skicka intima sms till en före detta medarbetare där kvinnans könsorgan liknades vid en ”mussla utan skal” och en konservativ politiker kallades för ”korkad bitch”, skriver CNN på nätet.

Slår tillbaka

Tony Abbotts utspel möttes av starka reaktioner från Australiens premiärminister Julia Gillard – som i ett 15 minuter långt inlägg förklarade för oppositionsledaren att hon inte tänkte läxas upp i ämnet sexism, av honom. ”Inte nu, inte någonsin”, sade hon med hög och klar röst.

–Ledaren för oppositionen säger att de som utövar sexism och kvinnofientlighet inte är passande för höga poster. Då hoppas jag att han fattar penna och papper och skriver ner sin avgång – för om han vill veta hur kvinnofientlighet ser ut i det moderna Australien behöver han ingen motion i parlamentet, han behöver en spegel, sade Julia Gillard i talarstolen.

Citerar i parlamentet

I klippet, som spridits som en löpelde på internet, gick premiärministern sedan igenom en lista på olika sexistiska- och kvinnofientliga uttalanden från Tony Abbott, under hans politiskt aktiva tid. Under tiden som Gillard läste upp sina exempel hördes applåder och skratt från salen.

–Han har sagt, och jag citerar: ”om det är sant att män har mer makt än kvinnor, i allmänhet, är det en dålig sak?” och ”Tänk om män, genom fysiologi eller temperament, är mer anpassade att utöva myndighet eller att utfärda kommandon?”. Är det här mannen som ska läxa upp oss om sexism?

Hon gick vidare med att berätta hur hon själv blivit förolämpad när oppositionsledaren påstod att ”abort är den enkla utvägen”. Men hon nämnde också talmannens sms, som hon beskriver som någonting som också det förolämpat henne.

Under premiärministerns tal såg oppositionsledaren Tony Abbott minst sagt bekymrad ut.

Delade åsikter

Gillards uppläxning har spridit sig i sociala medier över hela världen, men i Australien är åsikterna mer delade. Det har skrivits åtskilliga spaltmeter som saken.

-Det ena är reaktionen från etablissemanget i Canberra, kolumnister och journalister. I pressen är uppfattningen att premiärministern försökte försvara nåt som var oförsvarbart. Men på twitter och i sociala medier är reaktionen annorlunda, ganska positiv. Talet ses av många som att premiärministern stod upp för feministiska ideal, säger reportern Joe Kelly på tidningen The Australian till SVT.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.