President lovar ny knarkstrategi
Mexikos president Felipe Calderon utlovar en ny strategi i kampen mot knarkgängen. Samtidigt ber han sörjande anhöriga om ursäkt för att 16 unga dödades i staden Juarez förra månaden trots närvaro av 6.000 soldater.
Publicerad
-Vad mig anbelangar är du inte välkommen här. Om någon dödar ditt barn skulle du försöka hitta mördaren, sade en kvinna till presidenten på mötet i Juarez där sörjande föräldrar, folkvalda och andra deltog.
Två av hennes söner fanns bland dem som dödades den 31 januari i en massaker som även chockade Juarez där över 2 600 människor dödades i fjol.
Bad om ursäkt
Calderon, vars militära offensiv mot de kriminella gängen haft liten inverkan på våldsvågen, bad familjerna till de unga offren om förlåtelse från "sitt hjärtas djup".
-Vi tror att offensiven har misslyckats, sade läkaren Arturo Valenzuela till Calderon och åtta ministrar i Mexikos regering som deltog i mötet.
-Antalet mord har ökat från mellan 200 och 300 per år till över 1.600 under 2008 och fler än 2.650 under 2009, berättade läkaren.
Han betraktade det som ännu värre med de "arméer av skadade människor" som hamnar på de lokala sjukhusen och de över 7.000 barn som placerats på barnhem sedan de blivit föräldralösa.
Enligt Valenzuela har även nära 100 procent av stadens näringsidkare, stora som små, blivit utpressade vid något tillfälle.
Han föreslog att regeringen ska arbeta på ett smartare sätt med "färre stövlar på marken" i kampen mot brottsligheten.
Ångerfull president
En till synes ångerfull Calderon medgav att trots 6 000 soldater utspridda i staden har våldet där ökat hela tiden. Bakom ligger mäktiga knarkkarteller som försöker att få kontroll över de lönsamma smugglingsvägarna till Texas på andra sidan gränsen mot USA.
-Närvaron av soldater och poliser är inte tillräckligt. Vi måste sätta in åtgärder för att komma åt roten till problemen som handlar om hur samhället är beskaffat, sade presidenten.
Calderon lovade att lyssna på förslag som förs fram av medborgargrupper och att han ska utforma en ny strategi mot brottslighet och våld som i högre grad bygger på samarbete med dem.
Strax innan presidenten kom till mötet, i skydd av ett säkerhetsuppbåd på över 2 000 federala poliser, meddelade polisen att tre nya mord inträffat i Juarez.
TT