Pressen ökar på Svanberg
I dag kl. 14 håller BP styrelsemöte där man väntas diskutera om man ska ställa in utdelningen till bolagets aktieägare för det andra kvartalet 2010.
Publicerad
BP har tidigare kritiserats från amerikanskt håll för att man planerat att dela ut vinsten till ägarna när man inte lyckats stoppa oljeutsläppen i Mexikanska golfen.
Samtidigt har röster höjts från brittiskt håll mot dem som vill att BP ska ställa in utdelningen. Där är man beroende av att BP fortsätter att hålla sig väl med aktiemarknaden eftersom stora delar av de brittiska pensionsfonderna har stora aktieposter i BP.
På onsdag ska BP:s svenske styrelseordförande Carl-Henrik Svanberg träffa USA:s president Barack Obama som begärt ett möte. Då väntas Obama bland annat kräva att BP sätter av pengar i en fond för att garantera att de som drabbas av oljeskadorna längs USA:s sydkust får ersättning utan dröjsmål.
Den senaste tiden har allt fler ifrågasatt Svanbergs sätt att hantera krisen. Han har hållit sig undan offentligheten i stället för att möta omvärldens frågor om BP:s insatser i Mexikanska golfen.
Bolagets VD Tony Hayward har varit mer synlig än dess ordförande men hans uttalanden har i stället flera gånger varit mindre lyckade. Häromdagen antydde Obama att Hayward borde få sparken.
Magnus Rönnlid