Rebellerna kämpar mot kris i Tripoli
Efter att ha tagit över Tripoli står rebellerna i Libyen inför stora problem.
Publicerad
Det finns varken elektricitet, vatten, bränsle eller mat så det räcker till invånarna.
Fortfarande hörs sporadisk skottlossning i huvudstaden. Men de senaste dagarnas hårda gatustrider verkar vara över, och rebellerna har påbörjat arbetet för att bygga upp huvudstaden igen.
Det råder skriande brist på nästan allt, och få myndigheter och samhällstjänster fungerar. Ett makabert bevis är att det fortfarande ligger ruttnande kroppar på gatorna efter striderna mellan rebeller och Kadaffi-trogna.
Ett annat är de runt 200 lik som hittades på ett sjukhus i fredags, efter att krypskyttar hållit sjukvårdspersonalen borta från sitt arbete.
"Inga mirakel"
Som ett första steg för att få igång Tripoli ska rebellrådet (NTC) på söndagen dela ut 30.000 ton bensin till allmänheten.
-Tripoli var hårt kontrollerat av diktaturen under 42 år. Vi börjar om från noll i den här situationen. Förvänta er inte mirakel, men vi lovar att göra vad vi kan för att det här svåra perioden ska bli så kort som möjligt, säger NTC:s talesman Mahmud Shammam.
Han uppmanar alla offentlig- och privatanställda att återgå till sina arbeten för att återställa grundläggande samhällstjänster.
Kadaffi i Algeriet?
Innan inbördeskriget bröt ut bodde över en miljon människor i Tripoli. Hur många som bor kvar i dag är det ingen som vet, men enligt FN:s generalsekreterare Ban Ki-Moon hotas tre miljoner libyer av bland annat vattenbrist.
-Det råder utbredd brist på bränsle, mat och medicinska förråd, speciellt i Nafusabergen och i Tripoli, säger Ban.
FN överväger att skicka en internationell polisstyrka till Libyen för att återupprätta säkerheten. NTC:s ordförande Mustafa Abdel Jalil säger att man i så fall bara kan tänka sig poliser från arabiska eller muslimska länder.
Samtidigt fortsätter jakten på Kadaffi. Rebellerna medger att man inte vet var han befinner sig, men rykten cirkulerar hela tiden.
I dag kom rapporter om att sex bepansrade Mercedes har korsat gränsen till Algeriet, men uppgifterna var obekräftade.
TT