Riskfyllt att vistas i Tripoli

-Läget i Tripoli blir allt svårare för journalister, vi är ganska hårt styrda och det är riskfyllt.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Det säger SVT:s utsände Claes J B Löfgren som just nu befinner sig på ett stort hotell i Libyens huvudstad.

Teamet ska försöka producera reportage för SVT under dagen men läget för journalister är riskabelt i Tripoli, att röra sig i staden kan medföra risk för att gripas.

-Ett par portugisiska kolleger greps när de skulle ta sig in på flygplatsen och satt inlåsta flera timmar. Ytterligare tre kolleger från ett annat tv-bolag har gripits och ännu inte släppts, säger Claes J B Löfgren.

-Läget är ganska lugnt i Tripoli just nu men vi har fått rapporter om kanoneld vid staden al-Zawiya ett par mil härifrån från folk som varit där.

Han känner inte till något om uppgifterna om att Kadaffi skulle ha kommit med några förhandlingstrevare till rebellerna.

-Jag vet inte om det stämmer med tanke på att det just nu känns som om Kadaffi har initiativet, men som sagt så har jag inga uppgifter om detta, säger han.

Nils Edman
nils.edman@svt.se