"Saleh godtar medlingsförslag - lämnar makten"

Jemens president Abdullah Saleh har gått med på ett förslag från de arabiska gulfstaterna som skulle leda till maktskifte, säger en rådgivare till tv-kanalen al-Jazira.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Förslaget går ut på att Saleh ska lämna makten inom 30 dagar till sin vicepresident i utbyte mot åtalsfrihet.

Oppositionen vägrar åtalsfrihet
Oppositionen i Jemen välkomnade gulfländernas förslag att president Saleh ska lämna ifrån sig makten men vill inte ingå i en nationell samlingsregering.

-Oppositionen välkomnar initiativet, bortsett från bildandet av en nationell samlingsregering, sade den nuvarande ledaren för oppositionskoalitionen, Yassin Noman.

Likaså vägrar oppositionen att acceptera ett annat viktigt inslag i planen - åtalsfrihet för Saleh och hans familj.

Saleh har lett landet i 32 år.

130 döda
Så sent som i går fyllde hundratusentals protesterande jemeniter gatorna i huvudstaden Sanaa. Oppositionen anklagar Saleh för att ha drivit landet in i fattigdom och korruption.

Under de senaste två månadernas protester har 130 människor dödats, vilket har lett till att flera av Salehs allierade har vänt honom ryggen.

Thomas Larsson
thomas.larsson@svt.se
TT