"Sannolikt gynnas Sarkozy"

Det har varit en stundtals hätsk presidentvalskampanj i Frankrike. Men efter de uppmärksammade morden i Toulouse har politikerna valt att lägga kampanjandet åt sidan för en stund. Det hindrar inte att händelserna får politiska konsekvenser.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

-Sannolikt gynnas Sarkozy, säger Rolf Fredriksson, utrikesreporter på SVT som bevakat flera franska val.

Hittills har den sittande konservative presidenten Nicolas Sarkozy legat under i opinionsmätningarna. Missnöjet med den förda ekonomiska politiken är stort i Frankrike, med eurokris och hög arbetslöshet. Det har varit fördel för socialistpartiets François Hollande, som har större förtroende i de frågorna.

-Om fokus nu skiftas till trygghetsfrågor så gynnar det Sarkozy. Han har pratat mycket om lag och ordning. Dessutom tenderar människor att sluta upp kring den sittande regeringen i orostider, säger Rolf Fredriksson.

"Han har blivit president igen"
Hittills har Sarkozy valt att inte prata politik i samband med tragedin. Han har intagit en samlande statsmannaroll. I en kort kommentar från presidentpalatset i Paris sa han idag:

-Vi måste stå enade. Vi får inte ge efter för varken diskriminering eller hämnd. När vi ställs inför något sådant här kan Frankrike bara vara stort om vi står enat. Det är vi skyldiga offren och vårt land, sa Sarkozy.

Vänstertidningen Libération formulerar det som att Sarkozy har gått från att vara en bland kandidater till att åter bli landets president.

Spelar Le Pen i händerna
Den tredje presidentkandidaten, högerextrema Front Nationals Marine Le Pen, var den första att uttala sig idag. Och hon tvekade inte att göra händelsen till en valfråga.

Hon påpekade att Sarkozy redan under förra valrörelsen 2007 lovade att det skulle bli mer kontroll av islamistiska grupperingar, men att "ingenting hänt".

-Först låg hon lågt, när man ännu inte visste om det var en högerextrem eller islamistisk gärningsman. Men när det nu verkar som om det är en al Qaida-anhängare så spelar det henne i händerna, säger Rolf Fredriksson.

Presidentvalet i Frankrike 2012 kommer hållas den 22 april med en trolig andra valomgång den 6 maj.

David Boati
david.boati@svt.se