NVA:s partiledare Bart De Wever gör segertecknet efter ett tal till partimedlemmar.
NVA:s partiledare Bart De Wever efter ett tal till partimedlemmar. Foto: Scanpix

Separatister segrare i belgiskt lokalval

Vill ha ökat självstyre för Flandern -Förbered er på en konfederation, hälsar Flanderns nationalister till resten av Belgien efter storsegern i helgens lokalval.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Separatistiska Nya flamländska alliansen (NVA) blev klart största parti i Flandern totalt sett, vann i tre av fem provinser och framför allt även i staden Antwerpen där partiledaren Bart De Wever nu blir borgmästare.

-Ta ert ansvar och förbered er för en konfederalistisk reform, hälsade segraren snabbt till den belgiska centralregeringen och premiärministern Elio De Rupo.

"Slutdestinationen - Belgiens död"

De Wever och NVA talar i första hand om att ge Flandern utökat självstyre - framför allt skattemässigt - efter de parlaments- och regionalval som väntar 2014. I Vallonien, Belgiens franskspråkiga del, är det dock många som befarar något ännu mer drastiskt.

"Bart De Wever har tagit kommandot över ett snabbtåg vars slutdestination är inget mindre än Belgiens död", kommenterade de vallonska tidningarna inom Groupe Sudpresse i en ledare på måndagen.

Främlingsfientliga tappar

Flamländska Het Laatste Nieuws konstaterade samtidigt att det nu gäller för NVA att också leverera och inte bara debattera, som man kunnat göra som oppositionsparti.

Parallellt med NVA:s stora framgång gick för övrigt Flanderns andra stora nationalistparti, främlingsfientliga Vlaams Belang, kraftigt bakåt i lokalvalen.