Skottlossning i Daraa i Syrien

Hundratals syriska soldater gick på måndagen in i staden Daraa i söder, där de regimkritiska protesterna startade.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Vid 10-tiden på morgonen (svensk tid) kom vittnesuppgifter om att åtta stridsvagnar finns i stadens gamla kvarter och att flera döda människor ligger på en av huvudgatorna.

Aktivisten Abdullah al-Harriri sade till AFP i telefon att hundratals soldater finns i staden Daraa, uppbackade av stridsvagnar och pansarfordon.

-De skjuter åt alla håll och avancerar i skydd bakom pansarfordonen, sade han.

Han tillägger att elströmmen har stängts av och telekommunikationerna har brutits.

En invånare i Daraa säger till tv-kanalen al-Jazira att han hört om fem döda i morgonens skottlossning. Tv-kanalen al-Arabiyya rapporterade också om dödsoffer i staden men hade inga fler detaljer.

Eftersom utländska journalister förhindrats att arbeta i Syrien är det svårt att få oberoende bekräftelser på rapporterna.

TT