SVT:s utsända återvänder till Tokyo

Efter uppgifter om att strålningsnivåerna nu ökar i Japan funderar Sveriges Television på om man ska plocka hem sina sex korrespondenter från landet.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

-Vi diskuterar just nu om vi ska plocka hem dem eller inte, det är ett svårt val. Det som händer just nu i Japan är en väldigt viktig nyhet men vi tänker naturligtvis alltid på våra korrespondenters säkerhet. Vi följer läget kontinuerligt, säger SVT:s utrikeschef Ingrid Thörnqvist.

NRK tar hem personal
Ingrid Thörnqvist poängterar också att SVT har löpande kontakt med ambassaden i Tokyo.

Norska NRK och svenska nyhetsbyrån TT har beslutat att ta hem sina korrespondenter i Japan. Sveriges Radios utsända beger sig sent i kväll, svensk tid, tillbaka till Tokyo och Danmarks Radio flyttar i dag sin personal till Osaka, längre bort från kärnkraftområdet, och avvaktar läget i några dagar för att sedan ta ett nytt beslut.

Avvaktar i Tokyo
På tisdagen utökade det svenska utrikesdepartementet sin resevarning och avråder svenskar från att resa till Japan i onödan. Varningen gäller både de nordöstra delarna av landet och för huvudstaden Tokyo.

I dagsläget har SVT sex korrespondenter i Japan. Reporter Niklas Sjögren och fotografen Henri Seng befinner sig i huvudstaden Tokyo.

Reportrarna Nilofar Saidi och Stefan Åsberg samt fotograferna Andreas Zernell och Kyle Lanningham har tidigare befunnit sig i Sendaiområdet. Av säkerhetsskäl åker de dock nu tillbaka till Tokyo.

Vill vara på plats
-De känner en viss oro men samtidigt vill de vara på plats och berätta dessa nyheter för det svenska folket, säger SVT:s utrikeschef Ingrid Thörnqvist.

I dagsläget är det väldigt svårt att arbeta i Japan.

-Det är svår bränslebrist och logistiskt är det i princip omöjligt att ta sig fram till de värst drabbade områdena i norra Japan längs kusten.

Olle Gunn
olle.gunn@svt.se