Thailändsk kris drabbar turism

Oroligheterna i Thailand drabbar nu landets viktiga turistindustri och flera länder har uppmanat sina medborgare att vara försiktiga med att resa till landet.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

-Det blir bara värre. Ingen upp- skattar att resa när det är utegångsförbud, säger Maiyarat Peerayanakoses, ordförande för en thailändsk turismorganisation.

Högsäsongen börjar i oktober och oron är nu stor att oroligheterna ska få turisterna att undvika Thailand. Flyg- bolaget Thai har hittills sett en minskning av bokningar med 10 procent.

Det svenska charterbolaget Fritidsresor uppger dock att man inte har sett några avbokningar.

-Det har bokat på som vanligt, säger Peter Hellström på Fritidsresor.

Flygbolaget drabbades inte heller av helgens blockad mot Phukets flygplats då man bara flyger till Thailand på måndagar.

UD utfärdar varning
På sin hemsida uppmanar svenska ambassaden i Bangkok resenärer att undvika större folksamlingar och demonstrationer.

Dessutom avråder man från resor i till de sydliga provinserna Narathivwat, Yala Pattani och Songkhla.

Man uppger även att massjukskrivningar har orsakat stora problem i tågtrafiken.