Uppgifter från Kairo – Två sköts till döds av militären
Två män dog av skottskador efter att egyptisk militär försökte skingra demonstranter under natten till lördagen, enligt två läkarkällor som uppgav att totalt 15 personer skottskadats.
Publicerad
Enligt vittnen hade militär, uppbackad av kravallpolis, skjutit skarpt, främst i luften, och misshandlat demonstranter.
I hälsodepartementets version ska en person ha dött och 71 skadats, främst av kulor. Militären nekar dock till att ha skjutit skarpa skott mot demonstranterna och det var oklart om det fanns andra beväpnade personer på platsen.
I fredags demonstrerade tiotusentals egyptier på Befrielsetorget (Tahrir) i Kairo, för att kräva att ex-presidenten Hosni Mubarak och andra ledande personer i hans regim ställs inför rätta.
De som sedan attackerades var ett hundratal som hade stannat över natten på torget. Utegångsförbud råder fortfarande i staden mellan klockan två och fem på morgonen.
Efter skottlossningen återvände demonstranter på lördagsmorgonen till torget och krävde att ledningen för militärregeringen avgår.
-Jag har kommit till Tahrir-torget för att vi just nu bevittnar en kontrarevolution, sade studenten Malik Asam.
-Jag hade väntat mig att se en annan sida av militären, men om de håller på så här kommer de att få se en annan sida av folket, sade en annan student, Anas Mohamed.
TT