Uppgifter: Libysk bilkolonn lämnade landet

En kolonn bestående av sex bepansrade Mercedes har korsat gränsen från Libyen till Algeriet, rapporterar den egyptiska nyhetsbyrån Mena på lördagen.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Uppgifterna har inte kunnat bekräftas från annat håll och det var oklart vem som befann sig i kolonnen.

Mena citerar en rebellkälla som spekulerar i om det varit högt uppsatta personer i regimen eller om det var Muammar Kadaffi själv och hans söner som lämnade landet.

Källan säger till Mena att rebellerna såg kolonnen, men att de varken kunde stoppa eller förfölja den.

FN kan bidra med polisstyrka
FN överväger att skicka en internationell polisstyrka till Libyen.

Det sade FN-chefen Ban Ki-Moon efter ett möte med företrädare för Afrikanska unionen (AU) och EU.

-Det finns ett brådskande behov att få ett slut på konflikten och återupprätta säkerheten och stabiliteten. Alla är överens om att, om de libyska myndigheterna begär det, vi ska vara beredda att bidra med poliskapacitet med tanke på att landet är fullt av lätta vapen, sade Ban.

TT