USA föreslår israelisk utredning

USA föreslår att Israel, för att undvika en internationell utredning, själv utreder den blodiga räden mot Gazakonvojen och tillsätter amerikanska observatörer.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Men enligt politiska källor brådskar det inte för premiärminister Benjamin Netanyahu att acceptera det amerikanska förslaget då försvarsminister Ehud Barak motsätter sig det, skriver israeliska medier.

USA har föreslagit att Netanyahu tillkännager en oberoende israelisk utredningskommission av sammandrabbningarna med Gazakonvojen och accepterar deltagande av amerikanska observatörer, skriver Haaretz i sin nätupplaga.

Rådgivare till Washington
I början av veckan reste två av Netanyahus rådgivare till Washington. På tisdagen besökte de Vita huset tillsammans med Israels USA-ambassadör Michel Oren och träffade den nationelle säkerhetsrådgivaren James Jones och president Obamas rådgivare för Mellanöstern Dennis Ross.

De diskuterade bland annat det amerikanska kravet att Israel utreder hanteringen av Gazakonvojen.

En av rådgivarna återvände på onsdagen och informerade Netanyahu om förslaget.

Det amerikanska förslaget med krav på en oberoende israelisk utredning med amerikanska representanter som observatörer, anses erbjuda ökade möjligheter att få internationellt förtroende för utredningens slutsatser, skriver Haaretz.

Politiska källor i Israel säger att Netanyahu inte behöver fatta några snabba beslut. Förslaget diskuterades inte vid regeringsmötet på onsdagen.

Källor på premiärministerns kansli säger att det är för tidigt att diskutera frågan om en utredningskommitté.

Israel stödjer USA:s förslag
Israels utrikesminister sade på torsdagen att han stöder det amerikanska förslaget om en israelisk utredning av räden mot Gazakonvojen med amerikanska observatörer.

-Jag är för en utredning. Vi har tillräckligt många juridiska experter på hög nivå, om de vill ta med utländska observatörer så kan de bjuda in dem, sade Avigdor Lieberman i israelisk radio.

-Jag föreslår att vi använder Sydkorea som exempel, sade Lieberman vidare.

Sydkorea lät nyligen ett internationellt lag av utredare - med deltagare från Sverige, USA, Australien och Storbritannien - granska Nordkoreas torpedsänkning av en sydkoreansk korvett.

Israel vill att en utredning ska ha fokus på lagligheten hos den israeliska räden och soldaternas agerande, snarare än landets blockad av Gaza, skriver Reuters.

TT