USA kräver att få Wikileaks-dokument

Bildt: USA har inte hört av sig USA försöker nu stoppa de hemliga dokument som har läckt ut på sajten Wikileaks. En stor del av dokumenten förmedlas från ett webbhotell i Sverige. Men ännu har ingen diskussion förts mellan Sverige och USA, säger utrikesminister Carl Bildt (M).

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Webbtjänsten Wikileaks har skydd i den svenska grundlagen och använder ett svenskt webbhotell.

I en lokal i Solna utanför Stockholm ligger de dataservrar som hjälper till att sprida de topphemliga dokumenten - som det amerikanska utrikesdepartementet menar kan riskera tusentals amerikanska soldaters liv,skriver Dagens Nyheter.

"Inga samtal om Wikileaks"
Trots kopplingen har USA inte tagit någon kontakt med Sverige i ärendet.

-Nej, vi har löpande samtal med USA och alla som är inblandade i Afghanistanoperationen, men inte om Wikileaks vad jag vet, säger utrikesminister Carl Bildt (M) till Rapport.

Pentagon begär nu att Wikileaks ska lämna tillbaka de tiotusentals hemliga militära dokument de kommit över, och radera dem från webben och andra arkiv.

Uppges ha fler dokument
Det är nu en och en halv vecka sedan Wikileaks lade upp en stor mängs hemliga dokument på sin sajt, och man uppges ha ytterligare ha ytterligare 15.000 dokument som ännu inte publicerats.

Vad som kommer hända om Wikileaks inte lämnar tillbaka dokumenten vill Pentagon inte säga.

-Visar det sig att de inte är beredda att göra det rätta får vi fundera på andra alternativ för att tvinga dem att agera, säger Geoff Morell, pressekreterare på Pentagon.

Eveline Grassman/Rapport